Alan Adı Kaydı

Internet ortamda firmanızın tanıtım yüzü, kimliğiniz, sanal vitrininiz alan adı(domain) ifade etmektedir.

Alan adı nedir?, Domain nedir?, İsim Tescil nedir?, Alan adı kaydı nedir?

Alan Adı = Domain = İsim Tescil = Bir web sitesine ulaşabilmek adına internet ortamında oluşturulmuş olan kayda denir. Alan adı kaydı oluşturulmadan o alan adına bağlı web sitesi veya mail kullanımı olamaz. Bir web sitesi açmadan önce ya da kurumsal bir mail hesabı oluşturmadan önce ilk yapılacak işlem firmanızın, markanızın eğer ki kişisel bir web sitesi açılacak ise şahsınıza ait alan adınızın alınarak kurulumunun yapılması gerekmektedir.

Alan adları aslında İP numaralarından oluşmaktadır yani sayılardan. Fakat sayıların akılda tutulamamasından ötürü bu sayılara karşılık gelen harflerle bize yansıyan halini görürüz. Aslında aldığımız alan adı örnek globalmedya.com adres çubuğuna yazıldığında ip numaralarına bağlanır ve ilgili siteyi açmamızı sağlar. 

com, net, org, com.tr,.... daha sayabileceğimiz onlarca uzantıya sahip alan adları oluşturulabilir. Alan adlarınızı bu işlemleri yapabilme hakkı olan domain şirketleri, web tasarım, web hosting şirketleri üzerinden satın alabilirsiniz. Bu arada alan adı en az 1 en fazla 10 yıllık satın alınabilmektedir. Sınırsız yıl satın alma işlemi mümkün değildir. O yüzdendir ki bir domaini satın alma değil kiralama yapmış olursunuz.

Çoğu alan adları domain şirketleri üzerinden kiralama yapılırken hiçbir kayıt ya da resmi evrak talep etmeden kim önce başvurur ise onun olur mantığı ile kiralanmaktadır. Bir alan adı sadece dünya üzerinde sadece 1 kişinin sahip olacağı ve kullanım hakkı olacak şekilde oluşturulur. Örneğin globalmedya.com alan adını ilk olarak Global İnteraktif A.Ş. olarak bizler kiraladığımız için bizim dışımızda hiçbir firma ya da şahıs kullanamaz. Site açamaz, maillerini kullanamaz. Ancak globalmedya.com alan adı süresi dolduğunda alan adı uzatılmaz ise belirli bir süre sonra kullanıma açılır ve dünyadaki diğer insanların kiralamasına imkan sağlanır.

Sahip olmak ve kullanmak istediğimiz alan adının bir başkası tarafından kullanılmasını istemiyorsak muhakkak acele etmeliyiz ve biran evvel satın almalıyız. Alan adlarını satın alma işlemi değerli ve bu işin uzmanı kurumlar tarafından yapılmalıdır. Alan adının alınması gibi muhafaza edilmesi de çok önemlidir. Zamanında uzatımı yapılmayan alan adları bir başkasının kullanımına geçebileceği için bu durumları yaşamamak adına piyasada bu işi meslek edinmiş şahıs değil kurumlar üzerinden kiralama işlemi yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

.tr uzantısı Türkiye'nin ülke alan adı uzantısı olup Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından denetlenmektedir. Yine hiçbir resmi evrak talep edilmeden kim önce başvurur ise onun olur mantığı işlemektedir. 

Farklı ülkelere ait alan adı uzantıları da yine ülkemizdeki vatandaşlarımız tarafından kiralama yapılabilmektedir. Örneğin İtalya için .it, İngiltere için .uk, Almanya için .de uzantılı alan adları da kiralanabilmektedir. Fiyatlandırma farklılıklar gösterebilmektedir.

Alan adları kurumlar arası transfer işlemleri yapılabilir. Yani alan adınızı bir domain şirketi üzerinden başka bir domain şirketi üzerine geçirebilirsiniz. Eğer farklı bir domain şirketine geçiş işlemi olacak ise transfer kodu, eğer aynı domain şirketi içinde başka bir üyeliğe kaydırılacak ise iç transfer işlemi yapılarak bu işlemler gerçekleştirilebilir. Fakat her ne olursa olsun domain süresi dolmadan olumsuz bir hizmet kesintisi yaşamadan önce transfer işlemlerini gerçekleştirmekte fayda vardır. 

Alan adı alınırken dikkat edilmesi gerekli hususlar nelerdir?

Son zamanlarda internet üzerinden konusunda uzman ya da uzman olmayan herkes alan adı almaya başladı. Alan adı alımı çok basit olmasına rağmen alan adının yönetimi ve takibi istikrar süreklilik isteyen bir işlemdir. Eğer alan adı takibi yapan bir firma veya şahıs ise, alan adının ne zaman uzatılacağı konusu profesyonelce çalışma alışkanlığına sahip olması gerekmektedir.

Dolayısıyla ucuz olmasına rağmen çok fazla önemli olan alan adları, isim tescil işlemlerinin alımı ve yönetimi için kurumsal kimliğe sahip bu işin uzmanı firmaları tercih etmek en doğrusudur. Globalmedya yıllardır binlerce domain tescil edip hala da muhafazasını ve yönetimini yapan bir firmadır.

Alan adı uzatımları da asla son günlere bırakılmaması gereken önemli bir konudur. Zamanında uzatılmayan alan adları bu alan adına bağlı site, mail ya da diğer kullanımda olan hizmetlerinizin de bloke olmasına kullanım dışı kalmasına sebebiyet verir. O yüzden domaininizin daha günü dolmadan uzatılmasında fayda vardır. Eğer domain alınan kişi ya da kuruma ulaşılamama sorunu olur ise domain yaklaşık 3-4 ay askıda kalarak kullanım dışı kalır sonrasında ise açık artırma ile domain şirketi tarafından satılığa çıkartılır. Açık artırma sırasında domainizi başkasına kaptırabilirsiniz. O yüzden bu tip olumsuz vakalar yaşamamak adına domainin satın alımı esnasında doğru kurum üzerinden satın alım yapılmalıdır. 

Güncel Haberler & Projeler
©2016 - Global Medya - All Rights Reserved.